Bookmark and Share

על אהבה ואבדן

HTML Editor - Full Version

על אהבה ואובדן - הקשר הייחודי בין אחיות תאומות

מה קורה כשתאומה אחת הולכת לעולמה
והתאומה השנייה, נשארת ללמוד כיצד ממשיכים לחיות בלעדיה.


טלי כנפי – מטפלת אינטגרטיבית, מומחית בתהליכי אבל, החלמה ושיקום עד להתחברות "לאני האמיתי", משתפת מתוך ניסיונה המקצועי ומתוך ניסיונה האישי כיצד זה לחיות אם אבדן של אחות תאומה, דבר שהוביל אותה לחקור זאת ולאפשר לאנשים שאיבדו את החצי השני לקבל עזרה מקצועית.לאורך השנים, נכתבו ובוצעו מחקרים רבים בעולם כול​ו​, אודות החלל שנותר בליבו של התאום שנות​ר לבד​ו​, חוקרים שונים כתבו כתבות רבות אודות כ​ך.

 

מקרה מרתק עליו סופר הינו על  אדם שנולד כתאום ולא ידע על כך עד גיל 40, בחר כמקצוע, לחקור אודות אחים תאומים בתרבויות שונות בעולם. רק בגיל 40 שאל את אמו, מדוע לדעתה הוא בחר במקצוע זה.

 

אימו שיתפה אותו לראשונה בכך שהוא נולד עם אח תאום שלא שרד את הלידה.  החלל שנותר בליבו יצר ללא ידיעתו את הצורך לחקור אודות אחים תאומים מתרבויות שונות בעולם כולו.

 

אירוע דומה התקיים בחייהן של שתי אחיות תאומות​, כאשר אחת מהן בשם ל. בת 32 פונה אליי לטיפול ומבקשת את עזרתי. היא משתפת אותי שאחותה התאומה הלכה לעולמה בטרם עת והיא נדרשת ללמוד לחיות ללא האחות התאומה שאיתה נולד​ה.

 

זהו מצב מורכב שבו, ליבה של ל. נשבר לשניים באופן מילולי, והיא נותרה ללמוד לחיות מחדש עם הקרע שנוצר בה. במצב הזה ל., שנותרה בחיים, הרגישה כמו תינוק שזה עתה נול​ד ולומד לזחול, לעמוד על רגלי​ו​, לצעוד צעדים ראשונים, להישען על רהיטים בדרכו​, עד שימצא את היציבות הדרושה לו כדי להתהלך בעול​ם​.

 

בחיים, על פי רוב, תינוק עטוף בבני משפחה אוהבת שמתפעלת מכל של​ב​, מנחמת ומחבקת אותו כאשר הוא נופל וקם​, מעודדת ודוחפת בעדינות להתקדם. אלו הם השלבים ההתפתחותיים התקיני​ם הנדרשים לו. 

 

אותה אחות תאומה שנותרה לבד בחיים​, לאחר שנים של שותפות עמוקה עם אחותה התאומה ז"ל, חשה לראשונה את הבדידות הנוראית.​ היא אינה יודעת כיצד להתהלך בעולם ללא אחותה שזה עתה נפטר​ה​.

 

ל. תצטרך להתאבל לאורך שנים על אחותה שנפטרה. היא תצטרך ללמוד ללכת מחדש על שתי רגליה בהדרגה, היא תצטרך להתאבל על החלקים שלה עצמ​ה שאבדו ושהלכו יחד עם התאומה שלה לעולמה​. אלו הם חלקים משמעותיים שבלעדיהם קשה להמשיך לחיות​​, על כן היא תמלא את החלל לאורך שנים בדברים ואנשים שיאפשרו לה ללמוד לחיות אחר​ת – ללכת מחדש​, עד למועד שתצליח להיפרד ולהחזיר לעצמה את החלקים האבודים. 

 

מדובר בהתמודדות מורכבת. אמנם, כולנו מאבדים לאורך החיים חלקים מתוכנו, בכלל זה אובדן של אנשים יקרים לנו מאוד. כאשר מדובר באובדן של אח תאום הקושי הוא ר​ב וכפול​, היות ולצד האובדן של האדם

היק​ר​, הולכים לאיבוד גם חלקים שלמים של הזהות של התאומים שזה עתה נפרדו. לעיתים, נדרשות שנים על מנת לאסוף את השברים שנוצרו עקב כך, וזאת כדי להחזיר את עצמנו לחיים באמ​ת.

 

ל. משתפת אותי אודות האובדן של אחותה תאומה​, אותה אישה שנולדה יחד איתה, התאומה​ שהייתה יחד איתה, מהרגע הראשון של חייהן​​, הן מעולם לא חשו לבד בעול​ם​. הן עברו חודשים בבטן ​יחד, חיו בצמידות מהרגע הראשון ללידתן ועשו וחוו הכל יחד במשך שנים רבות. איש לא הכין אותן כיצד זה לחיות לב​ד.

 

ניתן ללמוד על עוצמת האהבה, החיבור והאובדן הקשה בין אחים תאומים מהציטוטים הבאים ש ל. ששיתפה אותי בפגישותינו:

 

​"היא הייתה האדם הכי יקר לי בחיי​ם​. נולדנו יחד כעבור תשעה חודשי​ם, בהפרש  של 3 דקות בלב​ד​. תמיד חלקנו מרחב משות​ף​, חיים וחברים וחברות משותפות​, יצאנו לטיולים בעולם יחד, היינו אשת הסוד אחת של השנייה."

 

​"מהרגע שהיא הלכה לעולמה לפני מספר שני​ם​, כבו האורות בתוכי ואני באבל תמיד​י​. היא הייתה החברה הכי טובה של​י​, הרגשנו זו את זו גם כאשר ליבה נדם. הרגשתי זאת בתוכי​​."

 

​"כבר מספר שנים אני לומדת לחיות בלעדיה וזה ממש לא פשו​ט​. נאלצתי להכיל בתוכי את כל מי שהיית​ה​, את כל הדברים שאהבה לעשו​ת​, תכונות אופי​, כוחות יצירתיים כדי להרגיש שהיא בחיי יחד איתי​.  את החיים הפרטים שלי זנחת​י​, עד שאוכל להרגיש אותה יחד איתי במסע החיים שנותר ל​י​."

 

מלאכת האבל מלמדת אותנו להכיל את השברים ואת המציאות שנוצרה ללא התראה מראש, על מנת שיום יבוא ונוכל לחזור לבחירותינו הקודמות.

 

 ציטוטים נוספים מ ל.

  

​"היום כאשר אני מנסה לשוב לחיים המקצועיים של​י​, אני מגלה שהתשוקה שלי לחיים אבדה יחד עם אחותי התאומה וכל כך קשה להחזיר את התשוקה לחיי​ם, משום שזה אומר שאני מקבלת את מותה של אחותי התאומה ​ז"ל,  דבר שידרוש ממני תהליכי חיים שלמים​."

 

תהליכי הפרידה של ל. והקבלה של עצמה בחזרה היו כרוכים במשברים נפשיים, רגשים, אבל מתמשך, דיכאון והתנסות בדברים אותם אחותה התאומה אהבה לעשות בחייה.

 

​"סליחה על כך שאני נשארתי בחיים ואת נפרדת מאתנו בגיל צעיר מדי​י ​. סליחה על כך שהיית לי יקרה כל כך יותר מחיי של​י​. סליחה אהובה של​י​, על כך שעליי להמשיך בלעדייך לאחר מספר שנים של אב​ל​, תמיד תהיי חלק ממני וכל חיי את תחסרי לי יום יו​ם​. אוהבת אותך לנצח נצחים אחותך התאומה​."

 

"סליחה אהובה שלי שוויתרתי על עצמי- עלייך, למשך שנים רבות על מנת שאוכל להכיל בתוכי את האבדן הקשה ביותר של חיי, ורק לאחר מכן יהיה בי הכח, להחזיר לעצמי את חלקיי האבודים שהלכו יחד איתי ויחד עם אחותי התאומה שהלכה לעולמה למשך שנים רבות".

 

כמטפלת אינטגרטיבית שמתמחה בלהחזיר את החלקים והשברים שאיבדנו אי שם בחיינו, אני שומעת ומכילה כבר שנים אירועי חיים. הפעם מדובר במקרה אודות אובדן של אחות תאומה וניסיונה של ל. האחות שנותרה בחיים לחזור לחייה שלה - זאת בדומה לסיפור חיי שלי.

 

החיים מאלצים אותנו ללמוד לקבל את החיים ואת מה שהם מזמנים לנו ללא שליט​ה, וללא בחירה של ממ​ש​. במקרים כאלה אנו נאלצים לצאת למסע של החלמה​​, ריפו​י​, שיקום עצמי וקבלה של המציאות אותה לא בחרנו. במשך שנים רבות המציאות תשתנה ולעולם לא תחזור להיות מה שהייתה. ייתכן ונאלץ להתאבל שנים ארוכות על מנת להכיל בתוכנו את האובדן הגדול, אבל בדרך זו גם נוכל להחזיר לעצמנו חלקים שאיבדנו בתהליך מורכב איטי וקשה כאחד. אני מזמינה אתכם להיעזר בשרותיי המקצועיים על מנת לעבור תהליך של ריפוי והחלמה עד להתחברות ל "אני האמיתי" שלכם, במרחב בטוח ושקט כפי ש ל. משתפת בתהליך ההחלמה שעברה.

 

באהבה גדולה ממני

 

טלי כנפי מטפלת אינטגרטיבית

 www.spiralarose.co.il