Bookmark and Share

מדיכאון להחלמה

HTML Editor - Full Version

האם הדיכאון שולט בנו או שמא אנחנו שולטים בו.
האם ניתן להחלים מדיכאון ובהמשך להתחבר ל"אני האמתי" שקיים בתוכנו.

מדיכאון להחלמה

טלי כנפי מטפלת אינטגרטיבית בעלת ניסיון רב בטיפול באנשים שסובלים מדיכאון,
טראומות שונות, תהליכי אבל מתמשכים ועוד.


 

בשנה האחרונה העולם מתמודד עם מחלת ה"קורונה", שאילצה את כולנו לשנות הרגלים מהותיים בחיינו והגדול מכולם הצורך בהימנעות ממפגשים חברתיים ומשפחתית. ללא ספק הדבר יצר מצב של עצב גדול ובדידות עצומה עד לתחושת דיכאון אצל רבים שלפתע נאלצו להתבודד בביתם לאורך זמן רב.

 

תופעת הדיכאון והבדידות לרוב גורמות לכך שאנשים מעדיפים להתרחק מהאדם שסובל מהדיכאון במקום לתמוך ולהיות שם לעזר. הוא, לעומת זאת, מאבד חברים, בני משפחה ובהדרגה מוצא את עצמו לבד, ללא מעטפת של אנשים אהובים שכל הנדרש מהם הוא לבקר מדי פעם ולתמוך בו, כל אחד בזמנו. תמיכה זו יש בה כדי לתת לאדם שסובל מבדידות או דיכאון כוח, תקווה, מעט שמחה בלב.

 

דיכאון היא מחלה שיכולה ללוות אותנו כל החיים.  מצד שני, ניתן גם להיפרד מהדיכאון לאחר תהליך טיפולי שמאפשר להימצא באבל ממושך שבו אנחנו מאפשרים לקשת הרגשות שלנו להיות נוכחים בתוך החיים שלנו וכך "על הדרך" לזכות להכיר את עצמנו ואת הכוחות הטמונים בנו, להתחבר ל"עצמי" ולאני האמיתי" שקיים בתוכנו.

 

דיכאון היא מחלה נפוצה במערב ובעולם כולו. זה מצב שיכול ללוות אותנו מילדות ועד בגרות, לעיתים ללא הבנה שאנחנו חיים לצד דיכאון והוא לצדינו.

 

אנשים רבים חשים בשלבים שונים בחייהם, עצב גדול על דברים שמתקיימים בהם באופן לקוי. זה יכול לקרות בילדות, בבגרות, בזוגיות, בהורות ובפרט כאשר חווים אבדן של אנשים ודברים חשובים ויקרים לליבם.

אחדים פונים לטיפול פסיכיאטרי, ומקבלים תרופות שונות על מנת לטפל ולהקל על הדיכאון אותו הם חווים. התרופות מאפשרות להמשיך להתנהל ולתפקד בחיים. אחרים נעזרים בצמחי מרפא, בטיפולים גופניים להרגעה ושחרור. אנשים רבים פונים לטיפול שיחתי, טיפולי פסיכותרפיה למיניהם, טיפול פסיכולוגי קלאסי, טיפולים באמנויות שונות וכל זאת על מנת, לצד הטיפול התרופתי, ללמוד שלחרר את שעל ליבם ובדרך זו, לגלות מה מונע מהם לחיות כפי שהיו רוצים באמת.

רבים הם האנשים אשר מתלוננים על כך שטיפול זה או אחר לא עזר להם ומאבדים תקווה. הם בטוחים שנגזר עליהם לחיות לנצח עם הדיכאון.


 

אחד הדברים החשובים מכל שעלינו לדעת הוא, שבתהליך הטיפולי וההחלמה הקשר הטיפולי שנוצר עם המטפל עצמו הינו מפתח להצלחת הטיפול.
הקשר הטיפולי מאפשר למטופל לשחרר ולמצוא לעצמו בית חלופי שבו הוא יכול למלא חללים רבים שקיימים בתוכו ובתוך חייו. הוא יוכל לנצל את הקשר האיכותי והקשוב, כדי ליצור מרחב בטוח להחלמה ושיקום בתוכו ובתוך חייו.

 

מעטים מביננו, מודעים לכך שהדרך להחלמה, לצמיחה, להבעה תקינה חייבת לעבור דרך תהליך של פרידה ואבל מתמשך בחיינו.  תהליכי הפרידה והאבל משרתים אותנו לצמיחה והחלמה. הם חיוניים בשלבי ההתפתחות וההתבגרות כאחד.

 

תהליך ההחלמה כרוך בתהליך של אבל מתמשך

 

רבים מאתנו מעדיפים למלא את החלל הרגשי בדברים שונים: במערכות יחסים מורכבות, בפעילות ספורטיבית, במזון, ביחסי מין, חפצים, חומר ועוד.

 

בחיי כמטפלת וכאדם בפרט, למדתי שלא לכל בני האדם יש את אותם הכוחות והיכולות על מנת להתמודד עם משברים, עם אובדניים ועם רגשות שונים. כל אחד מאתנו שונה בתכלית מזולתו. מה שמלמד אותנו להפסיק להיות שיפוטיים לאחר ולקבל את המציאות בה אנחנו חיים ומציאת הדרך האישית של כל אחד ואחת מאתנו, על מנת להתמודד עם השינוי בחיינו.

 

כמטפלת אינטגרטיבית שמלווה שנים רבות מטופלים שמגיעים אליי עם חווית האבל, הדיכאון וחוויות נוספות, אני מלמדת את האנשים, בראש ובראשונה, להפסיק להיות שיפוטיים כלפי עצמם.  אני מעניקה להם כלים על מנת שילמדו ושיאפשרו לעצמם לאבד שליטה, בסביבה תומכת ובטוחה, ובכך יוכלו יום אחד לזכות וליצור שליטה מחודשת בחייהם, שילמדו לתת לגיטימציה למי שהם ומה שהם מרגישים.

 

ללא כל ספק, זה הוא תהליך שבו עלינו להתמסר לעצמנו וללמוד מחדש, לנשום נכון, להביע רגשות, להתאבל על הישן על מנת לקבל את עצמנו ואת החדש בחיינו, ולהגיע לריפוי והחלמה.

 

החיים מורכבים, ומעטים הם האנשים שזכו לקבל כלים משמעותיים שיאפשרו להם לגדול ולצמוח מבלי שיצטרכו לאבד את עצמם למען הזולת.
ישנם אנשים שלא נדרשו לוותר בחייהם על החשוב מכל, הנשימה שלהם לאורך מסע חייהם, ואי לכך זכו לגדול להיות מי שהם באו להיות בחיים האלו. לזה אנחנו קוראים בשפה המקצועית, להיות מחוברים ל"אני האמתי" שלנו או לחיות מחוברים ל"עצמי" שלנו.
לצערי, רבים האנשים שלא זכו לקבל כלים על מנת להתמודד עם החיים כנדרש. כבר בצעירותינו, במידה והמודל שקיבלנו בבית היה להתאים את עצמנו לסביבה מבלי להשמיע את קולנו הפרטי, קרוב לוודאי שבהדרגה איבדנו את היקר מכל - את עצמנו. דבר שיכול בקלות להוביל אותנו למשברים רגשים עד לדיכאון.

 

אני מזמינה אתכם, לחזור ל"ביתכם", לבית הנשמה, לנשימה שמזמן ויתרתם עליה, לתחושות והרגשות הקסומים שקיימים בתוככם מבלי לשפוט אף אחד מהם, כולם חלק "מהמשפחה הפנימית" שקיימת בתוך כל אחד ואחת מאתנו.

זו זכות גדולה למצוא את "העצמי" ואת "האני האמתי" שבתוכנו. זה מאפשר לנו לבחור בחירות בריאות עבורנו ועבור מי שחי יחד אתנו. זה מאפשר לנו להיות מודל לסביבתנו ויותר מהכל ללמוד לחיות ללא בגידות עד כמה שניתן בחיינו. זו דרך נוספת שתאפשר לנו, להיפרד מהדיכאון ויוביל אותנו להחלמה.

בגידה מתחילה כאשר אנחנו מוותרים על עצמנו ומתאימים את עצמנו ואת חיינו לסביבה שלנו. לאורך התהליך, קשה לגלות עד כמה נאלצנו לבגוד בעצמנו ובבחירות שעשינו. זה הוא חלק מתהליך הגדילה, ההתבגרות תהליך אותו אני מכנה " חזרה לביתנו הפנימי".

ובכן, מה מונע מאתנו לבחור בעצמנו

 

מדובר במהפך חיים, שינוי שעלינו לבצע מקצה אחד לקצה אחר, האם קיימים בתוכנו הכוחות המתאימים להתמודדות מורכבת זו, וכיצד נדע אם נצליח לעמוד בגודל ההשקעה שהצבנו לעצמו.

 

כמטפלת אינטגרטיבית בעלת ניסיון רב בליווי אנשים, זוגות בתהליך ההחלמה, הריפוי והשיקום שלהם, אני מזמינה אתכם לבחון עד כמה אתם בשלים לתהליך של גילוי "העצמי" של עצמכם, פרידה מהדיכאון שמלווה את חייכם,  לקיים בחירות חדשות ובריאות בתוך חייכם, ובעיקר ללמוד להפסיק לוותר או לבגוד בעצמכם. אני מזמינה אתכם לעשות זאת בסביבה בטוחה ועוטפת שתאפשר לכל אחד ואחת מאתנו לשוב לעצמו.

 

 

טלי כנפי מטפלת אינטגרטיבית

www.spiralarose.co.il